ENERGETICKY ÚSPORNÁ OKNA

Rosení oken: Proč vzniká a jak mu zabránit?

Rosení oken je téma, které v posledních letech spolehlivě plní řadu diskuzí. Opakuje se řada otázek, stejně jako některé nepřesné informace. Jak to tedy s rosením oken je? Rosení je bez diskuze problém, který je nutné řešit. Čím je rosení oken způsobeno? Co jej ovlivňuje a jak mu můžeme zabránit?

Je rosení oken vada? Je možné rosení oken reklamovat? My na pobočce v Olomouci jsme připraveni vám na všechny otázky odpovědět.

Důležité je hned zpočátku upozornit, že rosení skel a rámů není způsobenou žádnou vadou plastového okna. Naopak k němu přispívá, když okna dokonale těsní. Jedině rosení okna v meziskelním prostoru znamená skutečnou závadu, kterou musíme reklamovat.

Jak vzniká rosení oken? Čím je rosení skel způsobeno?

Rosení oken souvisí s vlhkostí vzduchu v interiéru a s rozdílnými teplotami na vnitřní a vnější straně oken. Vlhkost, která se sráží na okně, je projevem fyzikálních zákonů. Okna se rosí ve chvíli, kdy se v ovzduší plně nasyceném vodními parami sníží teplota. Čím vyšší je totiž teplota vzduchu, tím více vlhkosti se v něm udrží. Dosáhne-li vlhkost v interiéru určité kritické hodnoty, projeví se tak, že dojde ke srážení vlhkosti a k orosení okna, které má zpravidla povrchovou teplotu.

Je rosení oken něčím nebezpečné?

Sražená voda na okně působí neesteticky, a když stéká, ničí rámy dřevěných oken, zeď pod oknem i podlahu. Plastová okna jsou sice odolnější a voda jim nevadí, ale ostatním povrchům v místnosti voda nesvědčí.

Dbát o správnou vlhkost vzduchu v interiérech se rozhodně vyplatí. Nezapomeňte, že během života člověk stráví přibližně 90 % svého času uvnitř budov, a proto velmi záleží na kvalitě vzduchu, který v nich dýchá. V sázce je i naše zdraví. Vysoká vlhkost vzduchu totiž není v souladu s hygienickými normami a v krajním případě může vést k hnilobným procesům a růstu plísní.

Čím je způsobená vysoká vlhkost vzduchu v interiéru?

Vysoká vlhkost v interiéru je zapříčiněna řadou faktorů. Jednou z hlavních příčin vysoké relativní vlhkosti v bytech a domech je skutečnost, že dýcháním a pocením uvolní každý člověk denně 2 až 3 l uvolněné páry. Mezi další faktory zvyšující vlhkost v interiéru patří:

  • lidé a zvířata (dýchání a pocení)
  • vegetace v bytech
  • vaření a mytí nádobí
  • praní a sušení prádla
  • mytí a koupání

Jak rosení oken předcházet?

K rosení oken mohou přispívat i další doplňky nejen plastového okna, například:

  • Vnitřní žaluzie omezují proudění vzduchu po skle okna, a tak je za chladných dní raději vytáhneme.
  • Okenní parapety, které příliš přesahují do místnosti, zabraňují stoupání ohřátého vzduchu.
  • Závěsy a záclony zakrývající topení brání cirkulaci vzduchu v místnosti.
  • Máme-li podlahové topení, snažíme se pod okna v takové místnosti neumisťovat žádné překážky, které by bránily sálání tepla směrem k oknům.

Nezapomínejte větrat!

Kondenzaci vodních par na skle můžeme minimalizovat, pokud budeme přiměřeně k interiérové teplotě větrat tak, aby vlhkost nedosáhla kritické hodnoty. Vpuštěním chladného venkovního vzduchu do interiéru vždy vlhkost vzduchu snížíme.

Ideální je, když pravidelně - vícekrát za den - všechny místnosti důkladně vyvětráme plným otevřením okna na dobu maximálně 3-5 minut. Na krátké a intenzivní větrání dbáme hlavně v zimním období, aby byly tepelné ztráty co nejmenší. Větrání má význam i pro výměnu vydýchaného vzduchu s vysokým obsahem oxidu uhličitého za čerstvý vzduch zásobený kyslíkem.

Může rosení zamezit vyšší stavební hloubka okna?

Společnost PVC OKNA s.r.o. Olomouc - významný výrobce plastových oken a dveří - nabízí široké portfolio profilových řad od 70mm stavební hloubky až po 88mm stavební hloubky. Ať už si vyberete okno s vyšší nebo nižší stavební hloubkou, nebudete-li dodržovat pravidla správného a pravidelného větrání, budou se vám okna v menší či větší míře rosit vždy.

Rosení oken zvenku

V některých případech se můžete setkat také s rosením okna na jeho vnější straně - tedy zvenku. Této situaci se budeme věnovat samostatně.

Máte další otázky? Chcete poradit od našich obchodních zástupců? Kontaktujte nás. Rádi Vám odpovíme na všechny otázky.

PVC OKNA s.r.o., výrobce plastových oken v Olomouci

Kde nás najdete

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

location11 Školská čtvrť 354
phone11 603 460 310
letter11 frenstat@pvcokna.cz
Nový Jičín

Nový Jičín

location12 Revoluční 1525/6
phone12 734 578 124
letter12 nj@pvcokna.cz
Olomouc

Olomouc

location13 Wellnerova 1215/1
phone13 734 578 126
letter13 olomouc@pvcokna.cz
Ostrava

Ostrava

location14 Roháčova 3339/5
phone14 734 578 125
letter14 ostrava@pvcokna.cz
Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

location1 Zašovská 750
phone1 771 269 311
letter1 valmez@pvcokna.cz

Provozní doba všech poboček

pondělí, středa, pátek      8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00             úterý, čtvrtek     8.00 - 12.00, 12.30 - 17.00

více kontaktů

Naše reference

Vyrábíme plastová okna: Široká nabídka oken a dveří. Naším dlouhodobým cílem je vyhovět každému přání zákazníka v těchto oblastech: okna, dveře a veškeré doplňující příslušenství. Pracujeme bez ohledu na náročnost požadavků našich zákazníků. Proto jsme v roce 2009 významným způsobem rozšířili škálu nabízených výrobků, které vyhoví jak běžným požadavkům na prostup tepla, tak i těm nejnáročnějším požadavkům kladeným na nízkoenergetické a pasivní domy.

Do naší nabídky plastových oken standardně zahrnujeme: řešení odpovídající běžným požadavkům na prostup tepla Uw min. 1,2 W/m2K řešení pro nízkoenergetické a pasivní domy s prostupem tepla Uw až 0,71 W/m2K možnost výběru z více než šesti variant provedení v řadě oken. 
Kontaktujte nás na našich pobočkách! Plastová okna Olomouc